Kiosk Nedir ?
Kiosk sistemleri dokunmatik ekranlı bilgi ve servis amaçlı elektronik terminallerdir. 
Self Servis (Kendi Kendine) kullanıcıların bazı bilgilere ulaşmaları ve dokunmatik ekran üstünden işlemleri gerçekleştirmeleri için yapılmışlardır. 
Kişilerin işlerini kolaylaştırması ve kurumlardaki iş yükünü alması açısından zamandan ve hızdan tasarruf sağlarlar.
Teknik olarak pc altyapısına sahip kabinler şeklinde tasarlanan kiosklar, amaca ve kullanım alanına göre farklı farklı modellerde olabilir ve farklı fonksiyonlara sahip olabilirler. 
Kamuya açık alanlarda kişilerin bir kurumla ilgili veya internet üzerinde bilgiye ulaşmalarını sağlayarak bilgi verebilme amaçlı kullanılabileceği gibi çeşitli kamu veya özel kurumlarda başvuru, borç ve fatura ödeme, rezervasyon, sorgulama, randevu alma gibi işlemler içinde kullanılabilir.
Satış ve servis amaçlı kiosk uygulamalarında, bilet, jeton, telefon kartı gibi direkt kiosk üstünden ürün dağıtımı şeklinde satış gerçekleştirilebilir. 
Özellikle perakendecilik sektöründe de satışı destekleyeceği, müşteri sadakatini ve memnuniyetini arttırıcı uygulamalarda kullanılmaktadır.

 

Perakendecilik
Perakendecilik sektöründe market ve mağazalarda satış destekleyici uygulamalar olarak kiosklar'dan faydalanılmaktadır. Ürün bilgisi, ürün fiyatı, kampanyaların duyurulması için kiosklar kullanılmakta. 
Müşterilerin alışverişleri karşılığında biriktirdikleri puanlar için kiosklar üstünden hediye çeki basmaları sağlanarak müşteri sadakati desteklenmektedir. 
Bunun dışında müşteri kartı başvurusu, müşteri bilgilerinin güncellenmesi ve şikayet ve önerilerin alınması için kiosklar ideal bir araçtır. 
Bunlar dışında bazı mal ve hizmetlerin satışı direk kiosk üstünden yapılarak insan kaynağı ve ekstra mekan ayırmadan satış işlemleri içinde kullanılabilir.

Pazarlama
Kiosklarla size özel dijital pazarlama noktaları yaratabilir, interaktif reklam ve kurumsal iletişim uygulamalarınızı doğrudan hedef kitlenizin bulunduğu alanlarda gerçekleştirebilirsiniz. 
Kiosklar, satın alma eğilimindeki kalabalıkları, satın alma davranışını gerçekleştirecekleri ortamlarda yakalayarak hedef kitleniz haline getirir. 
Kiosklar satın almaya yönlendirirken, aynı zamanda interaktif bir reklam ortamı olma özelliği de taşırlar. Kiosklar dışında büyük ekran display'ler kullanarak Digital Signage uygulamları yapabilir ve kendi kapalı devre kurumsal reklam ve tanıtım kanalınızı oluşturabilirsiniz. 
Ayrıca pazarlamasını yaptığınız bazı mal ve hizmetlerin anında kiosk üstünden satışınıda gerçekleştirebilirisiniz.

Hizmet Sektörü
Hizmet sektöründe; özellikle sağlık, konaklama, eğitim, ulaşım ve insan kaynakları alanında kiosklar etkin olarak kullanılmaktadır. 
Sağlık Hizmetleri alanında özellikle hastanelerde doktor randevusu alma ve tahlil sonuçlarını basma işinde kullanıldığı gibi sağlık kisoklarıyla self servis olarak kişiler tansiyon, nabız, yağ oranı, boy ve kilo ölçümü yapabilmekteler. Konaklama sektöründe otel ve tatil köylerinde restaurant rezarvasyonu, internete bağlanma, aktivitelere rezarvasyon yaptırma gibi işlemler için kullanılmaktadır. 
Eğitim alanında okullarda öğrenci işlemlerinin yapılması, kütüphanede kitap ve dökümantasyon arama, öğrenci kartlarıyla işlem yapabilme mümkündür. 
Ulaşım sektöründe ulaşım araçlarının tarifleri hakkında bilgi alma, ödeme sistemli kiosklar üstünden bilet alma, ulaşım kartına kontör doldurma işlemleri gerçekeleştirilebilmektedir. 
Diğer özel kurumlarda da geçiş kontrol sistemleri veya insan kaynakları bölümlerince online personel işlemler içinde kiosklar kullanılmaktadır. 

Devlet ve Belediye
Devlet ve Belediye kurumlarında başvuru ve bilgi edinme işlemlerinin yerine getirilmesinde kiosklardan faydalanılmaktadır. Harç, vergi, fatura, aidat ödemeleri gibi ödemeler için ödeme sistemli kiosklarla gerekli işlemler self servis yapılabilmektedir. 

Bankacılık
Bankacılık alanında online bankacılık işlemleri, sıra alma, hesaba para yatırma, borç ödeme gibi işlemler kiosklar üstünden yapılabilmektedir. Banka şubelerinin yükünü azaltan ve müşterilerin bankoya gitmesine gerek kalmadan kiosklar üstünden işlem yapabilmeleri bankacılık alanında masrafların azalması ve müşteri memnuniyetinin artmasını sağlamaktadır. 

Kioskun avantajları
-7/24 çalışması
-diğer outdoor ürünlerinden daha ucuz olması (daha çok noktaya koyulması - son kullanıcıya daha yakın olması)
-devamlı çalışması için yalnız elektriğe ihtiyaç duyulması
-müşteri seçtiğii ürünle ilgili tüm bilgileri görmesi
-ödeme hızı
-ödeme kolaylığı - nakit para, kredi kartı, sanal cüzdan

Bizim Kiosklarımızın Diğerlerinden Performans ve Kalite Farkı 
-Akıllı ups-le çalışması - elektrik kesilse bile, son müşteriye 30 dakika hizmet vermesi.
-Nakit para ve bozuk para kabulü ve iadesinin olması.
-3d barkotla ödeme kolaylığı.
-Üst ve alt monitörlerin 1000 parlaklıkta olması - güneşe doğru bile müşterinin aydın görmesi.
-Kalite: içinde kullanılan tüm ürünler endüstriyeldir, uzun zaman bakıma ihtiyacı yoktur.
-Bilgi amaçlı kullanılan üst monitörün merkezden ve kioskdan yönetilmesi: müşteri yaklaştığında, işlem yapıldığında bilgi ve yardım amaçlı kullanılması.
-Görüntülü arama imkanı.
-Sesli olarak müşterinin yönlendirilmesi vs.